Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Góry Świętokrzyskie jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie jest wydobywany krzemień pasiasty. Zrobiono z niego atrakcję turystyczną, wszędzie gdzie się nie obejrzysz, znajdziesz coś związanego z tym minerałem. Słynie z niego również Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Bardzo łatwo je znaleźć, bo Święta Katarzyna ma tylko 2 główne ulice a muzeum jest położone przy ich skrzyżowaniu. Jest to prywatne muzeum, rodzinna firma. Kupujemy bilety i idziemy oglądać. A jest co oglądać, bo są tu różne kamienie i minerały z całego świata. Niektóre zachwycają swoją formą i rozmiarem.

Krzemienia pasiastego w tym muzeum jest najwięcej. Jest to minerał złożony ze skrytokrystalicznego kwarcu z domieszką ziaren kwarcu, węglanu wapna oraz opalu. Kiedyś był wykorzystywany przez ludzi żyjących w okresie neolitu i wczesnego brązu do produkcji narzędzi, głównie siekierek. Dzisiaj jest cennym i poszukiwanym surowcem na rynku jubilerskim.


W muzeum jest również największy w Polsce, ważący ponad 100 kg, kryształ górski oraz zwracający szczególną uwagę Piotrusia obsydian (Minecraft i te sprawy).


W muzeum są prowadzone pokazy szlifowania i polerowania kamieni. Kiedy się o to pytamy, to dostajemy odpowiedź, że pan, który je prowadzi jest nieobecny, ale mamy szczęście, bo kiedy już wychodzimy z muzeum, to akurat ten pan podjeżdża samochodem i zaprasza nas na pokaz. Poznajemy narzędzia służące do obróbki kamieni oraz sposoby szlifowania kamieni szlachetnych i ozdobnych. Okazuje się, że Muzeum Minerałów i Skamieniałości to nie tylko muzeum, ale szlifiernia, która przygotowuje minerały na wystawę lub do sprzedaży. Oszlifowany kamień pasiasty trafia do pracowni jubilerskiej, gdzie jest ubrany w srebro lub skórę a potem wędruje do sklepu.


Dzieci koniecznie chcą kupić sobie pamiątki. Madzia kupuje mały kamyczek - agat a Piotruś - oczywiście obsydian. Ja chcę kupić sobie bransoletkę z krzemieniem pasiastym, ale nie dość, że nie ma żadnej, która by mnie zachwyciła, to też cena nie zachęcała do zakupu. Bransoletkę kupuję sobie parę dni później w innym miejscu i za 3 razy niższą cenę.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie
czynne: codziennie 9:00 - 19:00
ceny biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 7 zł, rodzinny 2+2 - 31 zł

Komentarze

  1. byłam w podobnym muzeum w niemczech z synami i im się bardzo podobało :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie się tam kiedyś wybiorę z synkiem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne miejsca do odwiedzenia ż dziećmi. Jak córeczka będzie starsza może się tam wybierzemy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz