Latarnia morska w Stilo

Do latarni morskiej w Stilo jedziemy przy okazji wizyty w Sea Parku w Sarbsku. Otwarta jest tylko do 17-tej, więc musimy się spieszyć, żeby zdążyć przed zamknięciem. Nie ma tu możliwości podjechania pod samą latarnię. Samochód zostawiamy na parkingu i idziemy przez las około 1 km pod górę. Taki mały trening przed tegoroczną wyprawą w góry. Do latarni dochodzimy 15 minut przed zamknięciem kasy.


Latarnia morska w Stilo jest zbudowana na szesnastokątnym fundamencie. Korpus jest wykonany z elementów żeliwnych łączonych śrubami i uszczelnianych ołowiem. Na początku XX wieku, kiedy została wzniesiona, były to bardzo nowoczesne metody budowy. U szczytu latarni znajdują się 2 galerie widokowe i laterna, do której nie ma dostępu. Wewnątrz przeszklonego pomieszczenia zamontowano stół obrotowy z urządzeniem optycznym. Jako urządzenie świetlne zastosowano lampę łukową prądu stałego, którą później wymieniono na żarówkę o mocy 2000W i zainstalowano oświetlenie rezerwowe zasilane gazem. Po latach zainstalowano urządzenie świetlne firmy AGA a soczewkę przeniesiono do Muzeum Latarnictwa w Rozewiu.


Z galerii widokowej rozpościera się przepiękny widok na las i morze. Zasięg światła latarni wynosi 24 mile morskie.


Tuż przy samym morzu widać wieżyczkę. Od pana sprzedającego bilety dowiadujemy się, że jest to buczek, czyli nautofon, który sygnałem dźwiękowym ostrzegał statki w czasie mgły. Od czasu wprowadzenia radarów na kutry, sygnał dźwiękowy został wyłączony z systemu nawigacyjnego. Szybko podejmujemy decyzję, że idziemy zobaczyć buczka z bliska.


Obecny buczek został zbudowany w latach 50-tych i wyłączony w połowie lat 80-tych XX wieku. Została po nim ruina. Wcześniej w tym miejscu stał stary nautofon zbudowany w 1906 roku i rozebrany w latach 50-tych. Jego podstawa leży do tej pory na plaży, natomiast z wieży zbudowano latarnię morską w Jastarni.


Wędrówka do tego miejsca (od latarni ok 1 km) cały czas wiodła przez pięknie pachnący las iglasty. Plaża w Stilo rozpoczyna się jeszcze w lesie.


Cała plaża jest nasza. Poza sezonem nie ma tu żywej duszy.Wracamy tą samą drogą. Najmłodszy uczestnik naszej wycieczki zapewnił sobie miejsce siedzące na ramionach swojego taty. Reszta musi iść o własnych siłach. Siły są, tylko czasem chęci brak, ale tryb marudzący jest bardziej lub mniej skutecznie pacyfikowany przez tatę za pomocą wafelków. Zresztą przy parkingu jest plac zabaw a to zawsze jest motywacja do dalszej wędrówki.

Latarnia morska Stilo
godziny otwarcia: 10:00 - 17:00
ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

Komentarze

 1. Może odwiedzimy ją latem:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak pięknie! Bardzo lubię morze i latarnie, są takie majestatyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że maj dla Was był miesiącem podróżowania :) Super :) Ciekawe miejsca odwiedziliście.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie cudowne widoki :) I wrażenie jakbyście byli tylko Wy na tej ogromnej przestrzeni...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz