Jaworzyna Krynicka - 1.114 m. n.p.m. i ścieżka przyrodnicza "Na Stoku Jaworzyny"

Jaworzyna Krynicka (1.114 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem okolic Krynicy. Z Czarnego Potoku prowadzą na nią 2 szlaki: czerwony i zielony. Sama chętnie bym weszła jednym z tych szlaków, jednak biorąc pod uwagę możliwości dzieci, decydujemy się na wjazd koleją gondolową.Podczas całej jazdy, jak i na szczycie możemy podziwiać przepiękne widoki.


Spędzamy trochę czasu na szczycie. Cieszymy oczy przepięknym krajobrazem, natomiast dzieci są zainteresowane tutejszymi niedźwiadkami. Atrakcji dla najmłodszych nie brakuje, jest tu również pełne zaplecze gastronomiczne.


Z Jaworzyny Krynickiej nie zjeżdżamy kolejką, nie schodzimy też ani czerwonym, ani zielonym szlakiem. Wybieramy ścieżkę przyrodniczo - edukacyjną "Na Stoku Jaworzyny", która czasem łączy się z jednym bądź drugim szlakiem, czasem wiedzie z dala od nich a czasem je przecina.


Ścieżka ma 14 punktów z tabliczkami informacyjnymi, których dzieci z chęcią szukają. Przy każdym z nich robimy sobie krótki odpoczynek i czytamy o różnych ciekawostkach przyrodniczych.


Przechodzimy również obok schroniska, jednak dzieci bardziej niż schroniskiem są zainteresowane drewnianą huśtawką. Wstępujemy również do muzeum, w którym możemy zobaczyć czaszki i skóry zwierząt.


Jednym z punktów jest pomnik przyrody nieożywionej "Diabelski Kamień", z którym związana jest jedna z najpiękniejszych krynickich legend.


Jest to idealne miejsce na dłuższy odpoczynek i sesję zdjęciową.

Dalej schodzimy czasem lasem, czasem polanami i szukamy kolejnych tabliczek ze ścieżki przyrodniczej. Kilka niestety przeoczamy, czasem idziemy wzdłuż jednego ze szlaków, gdyż im bliżej końca, tym ścieżka jest słabiej oznaczona. Standardowo zejście zamiast 2 godzin zajmuje nam 4, ale to nie szkodzi, bo przecież nigdzie się nam nie spieszy.

Komentarze

Prześlij komentarz