Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór został zbudowany w XVII wieku przez starostę stopnickiego, podkomorzego sandomierskiego, później wojewodę i posła na sejm Krzysztofa Ossolińskiego herbu Topór, który dostał ziemie Ujazdu i Iwanisk w prezencie ślubnym od ojca. Obronny zamek został wzniesiony na nietypowym planie wpisanej w pięciobok bastionowej fortyfikacji. Po śmierci właściciela trafił w ręce spokrewnionych rodzin, został zajęty podczas potopu szwedzkiego. Kolejni właściciele ze względu na ogromne koszty utrzymania, nie chcieli go odrestaurować, dlatego popadł w ruinę.


Początkowo zamek nazywał się Krzysztopór (połączenie imienia fundatora z nazwą herbu rodu Ossolińkich). Dziś funkcjonuje nazwa Krzyżtopór i nawiązuje do umieszczonych przy bramie wejściowej znacznych rozmiarów krzyża i topora.


Zamek jest ogromny i przepiękny. Mimo, że jest ruiną, to wiele elementów jest bardzo dobrze zachowanych. Był największym tego typu zamkiem w Europie do czasu wybudowania Wersalu.


Po zakupie biletów wchodzimy przez główną bramę i znajdujemy się na dziedzińcu. Jesteśmy pod wrażeniem ogromnych murów. Przez chwilę obserwujemy parę młodą, która jest w trakcie ślubnej sesji fotograficznej. Po całym zamku można swobodnie chodzić, jednak wracamy się do sklepiku i kupujemy mapkę, na której są wyznaczone 3 trasy ułatwiające zwiedzanie. Każda trasa ma kilka przystanków z tabliczkami informacyjnymi, dzięki którym wiemy, co się w danym miejscu znajdowało. 


Jako pierwszą dzieci wybierają trasę wiodącą piwnicami i lochami. Jest ona połączona z trasą dla odważnych, gdzie trzeba mieć latarkę i trzeba uważać, żeby nie rozbić sobie głowy o niski strop.


Druga trasa prowadzi przez oficynę, stajnie, kuchnię, a także położoną w centralnym punkcie zamku wieżę ośmioboczną oraz salę balową i jadalną ze szklanym stropem, przez który było widać ogromne akwarium z egzotycznymi rybami.Na koniec tej trasy wychodzimy na dziedziniec. Kiedy spoglądamy w górę widzimy, że mury są ułożone w kształt dziurki od klucza.Przechodzimy jeszcze przez miejsce, gdzie zachowana jest oryginalna podłoga z cegieł.


Trzecia trasa wiedzie przez 5 bastionów położonych na planie pięcioboku. Każdy ma swoja nazwę. Rozpościera się z nich przepiękny widok na ogrody zamkowe.


Ruiny zamku i mapka z trasami zwiedzania przypadają dzieciom do gustu. Z racji tego, że zamek jest duży, spędzamy tu sporo czasu i nikt się nie nudzi.

Zamek Krzyżtopór
Ujazd 73
czynny codziennie: kwiecień - październik 8:00 - 20:00, listopad - marzec 8:00 - 16:00
ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 7 zl, dzieci poniżej 6 roku życia bezpłatnie
cena mapki: 1 zł

Komentarze

 1. Lubimy zwiedzanie zamków, poznawanie historii (głownie my rodzice) czy legend (Młody) i bardzo chętnie, jeśli tylko są nam po drodze, je zwiedzamy. Jestem przekonana, że trasa z latarką w ręce naszemu synowi spodobałaby się najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamek robi wrażenie! Jakoś nie mamy w zwyczaju takich wycieczek, ale dzieci rosną i coraz bardziej widzę, że czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto podróżować z dziećmi. To nie tylko przyjemność, dzieci (i dorośli też) przy okazji mogą się wiele nauczyć.

   Usuń
 3. Fantastyczne miejsce do zdjęć :) Nie byłam tam jeszcze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba dużo par tu robi sesje ślubne, bo nawet mają tę usługę w cenniku tzn jest cena za wejście na teren zamku z fotografem i ze sprzętem, bo fotografa organizuje się we własnym zakresie.

   Usuń
 4. byłam tam raz w 7 lat temu :) Podobało mi sie :D
  Obserwuję :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam też się bardzo podobało. To naprawdę miejsce godne polecenia :)

   Usuń
 5. Przyznam ze nie znałem tego miejsca. A kilka zamków już mam zaliczonych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne są takie zamczyska :) Chociaż tego konkretnego nie znałam wcześniej - robi wrażenie! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię zwiedzać zamki, będę musiała pojechać i zobaczyć. :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatny wpis dla miłośników zwiedzania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tego miejsca , ale robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz