Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach

Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach to miejsce nawiązujące do Stefana Żeromskiego i jego wizji szklanych domów opisanej w "Przedwiośniu." Składa się ono z 2 budynków postawionych naprzeciwko siebie. Szklany Dom to nowoczesny budynek ze szklanym dachem, który pełni rolę kultury i turystyki. Ma na celu promowanie współczesnej sztuki, odbywają się tu warsztaty i programy edukacyjne. Znajduje się tu również informacja turystyczna i kasa biletowa. Drewniany budynek jest repliką dworku, w którym w latach 1871-1883 mieszkała rodzina Żeromskich i pełni on funkcję muzeum, w którym znajdują się przedmioty upamiętniające wybitną twórczość pisarza. Oba obiekty mają wymiar symboliczny, gdyż drewniany dworek nawiązuje do tęsknoty Żeromskiego za domem rodzinnym, natomiast szklany dom jest symbolem przyszłości - nowoczesnej i sprawiedliwej Polski - wizji przedstawionej w "Przedwiośniu."

Po wejściu do pierwszego budynku, naszym oczom ukazują się latające książki. Wygląda to niesamowicie. Zakupujemy bilety i idziemy zobaczyć dworek z zewnątrz a potem pani przewodnik oprowadza nas po wnętrzu dworku i opowiada o życiu rodziny Żeromskich.


Po przejściu przez budynek ze szklanym dachem i wyjściu na zewnątrz, ukazuje nam się replika dworku, w którym przez 12 lat mieszkał Stefan Żeromski. Pierwotny budynek spłonął całkowicie w 1900 roku a replika została wybudowana z pomocą funduszy Unii Europejskiej w 2010 roku.


Na tyłach domu jest ławeczka, na której siedzi Stefan Żeromski z rodzicami.


Wnętrze dworku jest otworzone na podstawie dzieł Żeromskiego, w których opisywał swój dom rodzinny. Zawiera ono dawne meble i sprzęty a także pamiątki po rodzinie Żeromskich. Zgodnie z opisami autora w pokoju matki Żeromskiego są fioletowe dodatki a w pokoju ojca - bordowe.
Są też listy, które Żeromski pisał do swojej ukochanej. Są to kserokopie. My nie mamy zbyt dużo czasu, ale myślę, że gdyby ktoś był zainteresowany, to mógłby sobie te listy poczytać.
Okolice dworku są bardzo malownicze. Pomyślano o dzieciach, bo jest plac zabaw i ławeczki, jednak dzieci nie mają dziś humoru i plac zabaw wywołuje u nich zbyt dużo złych emocji, więc odpoczywamy sobie nieopodal nad Zalewem Ciekoty na ręcznie rzeźbionych krzesełkach i podziwiamy Łysicę.
Centrum Edukacyjne Szklany Dom
Dworek Stefana Żeromskiego
Ciekoty 76
godziny otwarcia: V-X wt-sb 10:00-17:00, nd 11:00-17:00, XI-IV wt-sb 10:00-17:00,
w poniedziałki nieczynne
ceny biletów: normalny 6zł, ulgowy 4 zł

Komentarze

 1. Świetne miejsce, szczególnie dla dzieci szkolnych, powinny się tam odbywać wiecieczki w ramach zajęć fakultatywnych z polskiego. Myślę, że przyswajanie kolejnych dzieł Żeromskiego byłoby o niebo łatwiejsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie nie jedna wycieczka tam przyjeżdża. Ja sama zrobiłam sobie przegląd w głowie, co z tego Żeromskiego pamiętam ;)

   Usuń
 2. Bardzo mnie zaciekawiło to miejsce. Nie dość że nawiązuje do polskiej literatury to i jeszcze piękna okolica.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe miejsce. Szkoda, że zbyt odległe, aby udać się tam z moimi uczniami. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dworek pięknie prezentuje się z zewnątrz. Bardzo zachęca do wejścia do środka. Wpasowuje się w moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe jest to, że wnętrze jest urządzone zgodnie z opisami Żeromskiego w jego dziełach.

   Usuń
 5. Bardzo chętnie bym tam pojechała z rodziną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie stoi na przeszkodzie :) Cała okolica jest warta zobaczenia :)

   Usuń

Prześlij komentarz